Kapat

Samsung Galaxy S10 İncelemesi

Samsung, son günlerde adından sıkça bahsettiği Samsung Galaxy S10 modelinin özelliklerini, artılarını, eksilerini, fiyatını ve tasarımı olmak üzere birçok detayı bu inceleme yazımızda.

Geçmişten bu zamana kadar birden fazla kategoride ürünler üreten ve insanların artık vazgeçemeyeceği bir firma olan Samsung 2009’dan bu yana Galaxy olarak nitelendirdiği bir seri ile karşımıza çıkmıştır. Bu serinin çıkış tarihi itibari ile kullanıcılar tarafından sıkça tercih edilen bir ürün olarak kabul edilirken bir sonraki sene nasıl bir geliştirme ile daha iyi bir seriye kavuşacaklarının hayalini kurmaktaydılar. 2019 yılına kadar gelişen bu serinin son ürünü olan Samsung Galaxy S10 cihazını sizlere tanıtacağız.

ARTILARI:

  • Ekran gövde oranı
  • Ekran parmak izi sensörü
  • Üç mercekli kamera
  • Uzun batarya ömrü

EKSİLERİ:

  • Bildirim ışığı

Samsung Galaxy S10 Tasarım

2019 yılında duyurulup satışa sunulan Samsung Galaxy S10’un tasarımına değinmeden önce hızlıca kutu açılışına göz atalım. İlk olarak dikkatimizi çeken detay kutu tasarımıdır. Siyah bir kutu karşımıza çıkması ile beraber kutu açılımını yapalım. Kapağını kaldırdığımızda bizi ilk karşılayan Samsung Galaxy S10 modeli oldu. Diğer aksesuarlar ise kutunun hemen altında bölüm bölüm ayrılan kutularda yer almaktadır. Yanında gelen aksesuarlar ise ilk olarak diğer cihazların kutu açılımından pek de rastlamadığımız USB’yi Type-C’ye dönüştüren bir aygıt çıkmaktadır. Onun haricinde adaptör, kulaklık ve hızlı başlangıç kılavuzu içinden çıkanlar arasındadır.

Tasarım detaylarından sizlere detaylı bilgi verecek olursak renk sıkalası ile başlamak en doğrusu olacaktır. 3 adet renk seçeneği (beyaz, siyah, yeşil) ile karşımıza çıkan Samsung Galaxy S10’un özellikle beyaz rengi çok hoş durmakta olup incelemede ekibi olarak sizlere önerebileceğimiz renktir. Genel tasarımına bakacak olursak gövde malzemesini yapısı metalden yapılmış olup ufak hasarlara karşı dayanıklı tasarlanmıştır. Bunun haricinde arka kapak bölgesinin cam olması hem kolaylıkla parmak izi tutmasına neden olur hem de cihazınız düşerse eğer ilk hasarı alacak bölgedir. Akıllı telefonun ağırlığı 157 gram değerindedir bu da kullanıcının telefonu tutarken herhangi sağlık sorunu yaşamamasını sağlamaktadır.

Samsung Galaxy S10 Ekran

Ekran boyutu 6.1 inç olup kullanıcıları tatmin eden bir değerde üretilmiştir özellikle ekran gövde oranının neredeyse ön panelin tamamına hakim olması büyük bir etkendir. Ekran çözünürlüğü ise 1440×3040 (QHD+) Pixel olmakla birlikte 550 PPI yoğunluğunun olması kullanıcı için ne gibi artıları var derseniz bunlar film ya da dizi izlerken büyük keyif almanızı sağlayacaktır. Bunun dışında ise oyun oynarken grafikleri daha net daha canlı görmenize olanak sağlar. Ekranın bir diğer özelliği ise çizilmeye dirençli cam teknolojisinden yararlanılmış olmasıdır. En önemli ayrıntısı ise ekranın içinde bulunan ön kamerasıdır.

Samsung Galaxy S10 Teknik Özellikleri

Samsung Galaxy S10 cihazının teknik donanımı birçok kullanıcının merakla beklediği özelliklerden bir tanesidir. İçinde bulundurduğu güçlü donanımı ile günlük hayatta sorun yaşamanızın önüne geçen standartların üstünde bir sistem sizleri bekliyor. Yonga seti ile başlayacak olursak burada kullanılan sistem Samsung Exynos 9 Series 9820 olarak tercih edilmiştir. Bunun bir başka özelliği ise sadece Samsung modellerinde görebileceğiniz bir chipset’tir, ayrıca 9 serisi sadece şimdilik 2019’da çıkan telefonlarda yer almaktadır. İşlemci tarafında ise Dual-core 2.73 GHz Mongoose M4 bizi karşılamaktadır. Avantajları arasında frekansının 2.73 GHz değerinde olması verileri daha hızlı işlenebileceğini ifade eder tabii ki 8 GB RAM‘in etkisi burada oldukça büyüktür. Onun dışında 8 çekirdeğe sahip olan S10’un grafik işlemcisi tarafında ise Mali-G76 MP12 kullanıldığını görüyoruz. Samsung’da bulunan artırabilir hafıza desteği sayesinde 128 GB olan dahili hafızayı 512 GB‘a kadar çıkarma şansınız bulunmaktadır.

Samsung Galaxy S10 Kamera ve Batarya

S10 akıllı telefonunun kamera detaylarına yakından bakacak olursak ilk olarak çözünürlüğünü ele alalım. Arka ana kamerası 12 MP değerinde olup optik görüntü sabitleyici yer almaktadır. Özellikle video çekerken sabit tutamıyorsanız bu özellik devreye girerek videonun titremesinin tamamıyla önüne geçmese de büyük ölçüde engelleyebilmektedir. Son dönemde birçok kişinin çokça kullandığı özellik olan portre modu S10 cihazına da konumlandırılmıştır. HDR mod, panorama, hızlı odaklama ve daha birçok özellik bünyesinde yer almaktadır. Diyafram açıklığı F1.5 olarak yapılandırılmıştır bu da daha net ve kaliteli kareler elde etmeniz adına önemli detaylardan bir tanesidir. Onun dışında 4K videoları 60 FPS olarak kayıt almaktadır.

Rakiplerine kıyasla bu değerin daha yüksek olması onu farklı kılan özellikler arasındadır. Ana kamera haricinde ikinci ve üçüncü kamera yer almaktadır. İkinci kamera 16 MP değerinde olup üçüncü kamera ise 12 MP çözünürlüğe sahiptir. Ön kameranın performansı arka kameraya oranla daha düşük kalmaktadır 10 MP değerinde karşımıza çıkan ön kamera F1.9 diyafram açıklığına sahiptir. Batarya tarafında ise bizleri yüksek kapasitesi karşılıyor. 3400 mAh batarya ile bir günü rahatlıkla çıkarmanız mümkün hale gelmiştir. Ayrıca Samsung firması kablosuz şarj özelliğini bu cihazda aktif hale getirmiş olup type-c girişi sayesinde de hızlı şarjı destekler niteliğindedir.

2019 yılında satışa sunulan bu cihaz teknik özelliklerine oranla günümüzde fiyatını karşıladığı söylenemez. Son Android işlemcisini desteklemesinin yanı sıra 4.5G’yi de desteklediğini belirtelim. Samsung Galaxy S10 modelinin hem suya karşı hemde toza karşı dayanıklılığı bulunmaktadır. Bunların yanı sıra kalp atış sensörü, pusula ve ivmeölçer cihazın diğer özellikleri kısmında bulunmaktadır. Parmak izi okuyucunun olması güvenlik adına bazı kullanıcılar için büyük oranda önem sarf etmektedir.

En Ucuz Nerede?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir